...

...

Perşembe, Ağustos 11, 2016

Korhan Cankur’un ilk kitabı Yediler’in Efsanesi – Üç Kapı

Korhan CankurÇekinerek söylüyorum, bloga yaklaşık 1 aydır bu yazıyı yazmak için uğraşıyorum, normalde içeriği dışında pek bir şey paylaşmadığım bir platformda eşimin kitabından bahsedecek olmak sanırım beni biraz heyecanlandırdı.Taslakta sürekli silip baştan yazdığım bir yazı beni beklerken, başka bir şey de paylaşamadım. Bu durum bende büyük bir sıkıntı yarattı ne yalan söyleyeyim.

Tabii ki ne demek istediğimi, instagram'da beni takip eden arkadaşlarım dışında, blog izleyicileri anlamamış olabilir. Kısaca şöyle özetleyeyim:

Hayatımda ilk defa çok enteresan kitap okuma süreci yaşadım. Çünkü kitap eşimindi. Kitabı bitirip ilk okumasını yapmam için bana verdiğinde günlerce okuyamadım. Çünkü ne zaman elime alsam kalbim küt küt atıyor, kitabı sever miyim acaba diye endişeleniyor, objektif okuyamayacağımdan korkuyordum. Bu değişik bir durumdu, ilk defa başıma böyle bir şey geliyordu. İnsan halleri belli olmaz çünkü, bir bakmışsınız taraflı yanınızla okuma hatasına düşüvermişsiniz (Tabi bu duruma kitabı yazan kişi çok bozulmaya başlamıştı :)

Sonunda bir gün, bu üzerimdeki saçma baskıyı bir kenara bırakıp okumaya başladım. Daha ilk sayfalardan beni aldı, bildiğimiz dünyanın içinde bambaşka bir hikayenin içine sokuverdi. Bir kitabı sevmezseniz okuyamazsınız zaten, yazarı kim olursa olsun..
Oysa ben bu kitabı elimden her bıraktığımda kitap beni geri çağırıyordu, yeni bölümlerini okumak için sabırsızlanıyordum. Kurgusu ve sade anlatım dili, sahneleri gözümde canlandıracak kadar muhteşemdi. Heyecanını kaybetmeyen, sürükleyici, merakın üst düzeyde tutulduğu bu romanın ilk okuru olmaktan duyduğum mutluluğu tarif edemem.

Kitabı yazan kişi eşiniz olunca bu yorumları yazmak fazlasıyla zor. Çünkü dışarıdan bakınca fazla yanlı yorum yapmışım gibi algılanabilir. Ancak bir kitap söz konusu ise akrabalık ilişkilerini pek umursamam açıkçası. Dürüstçe ifade etmem gerekirse içime sinmeseydi en ağır eleştiriyi ben yapardım ve bu kadar rahatlıkla kitaptan bahsediyor olamazdım sanırım.

“Okuyucu bu kitapta ne bulacak?” sorusuna kitabın mini özeti ile cevap vermem gerekirse:

*

Yüzlerce yıllık bir sırrın emanetçisi olan Koruyucu Kavim, Birleşmiş Milletler bünyesinde gizli bir teşkilat haline gelmeyi başarmıştır. Teşkilatın en tepesindeki adam olan Darius Bratt’in varlıklarının amacını sorgulamaya başlaması ile asırlık dengeler değişmeye başlar. Darius Bratt’in tek amacı dünyanın varlığından bihaber olduğu efsanenin gerçekliğini araştırarak koca bir yalandan ibaret olduğunu ortaya koymaktır ancak teşkilattaki muhalifler riskin büyüklüğü nedeniyle onunla aynı fikri paylaşmaz. Nihayet eski yazıtlarda anıldığı şekliyle seçilecek dört tam ve üç yarımdan tam gönüllüden oluşan araştırma ekibini yeraltına gönderme konusunda uzlaşılır. Görev oldukça basittir; aşağı inilecek, yüzyıllar öncesine ait savaşlara dair delillerin varlığı sorgulanacak ve yirmi dört saat içinde yüzeye geri dönülecektir.

Yukarıdakileri alınması zor kararlar beklerken yedi genç kendilerini yüzlerce yıldır süregelen, insanoğlunun varlığını unuttuğu bir mücadelenin tam ortasında bulurlar. Gün ışığını tekrar görebilmek için, Muhafızlar’ın, Gardiyan’ın, Gölgesizler’in, Mücevherler’in, Çiftyüzler’in, Kırbaçlılar’ın ve tabi Kadim Büyücüler’in arasında, istemeden de olsa yüklendikleri yeni görevlerini başarmak zorundadırlar. Yüzyıllardır duran zaman, insanoğlunun aleyhine yeniden işlemeye başlamıştır.

*

Neyse daha fazla anlatmayayım ben; tavsiye benden, okuyarak karar vermesi sizden :)

Blog için bir de sürprizim var. Kitaba sahip olmak isteyen blogumun bir şanslı takipçisine imzalı kitap benden hediye. Şart şurt yok, aşağıya isim ve mail adresi bilgilerinizle yorum bırakmanız yeterli. Önümüzde ki günlerde seyahat planımız olduğundan 01.09.2016 yani Eylül’ün ilk gününe kadar zamanınız var. Ertesi gün sonucu yine buradan sizlerle paylaşırım.

Herkese şimdiden iyi şanslar!

Son olarak; romanı eşimin yazdığını unutun, olumlu olumsuz yorumlarınızı benimle paylaşın olur mu?Not:

Kitaba daha erken sahip olmak isteyenler için aşağıda linkini vereceğim tüm sitelerden temin edebilirsiniz. Yok ben internetten alışveriş yapmıyorum diyorsanız; yaşadığınız şehirde bulunan D&R , Kitapsan ve tüm seçkin kitapçılarda da bulabilirsiniz. Şayet gittiğiniz D&R ve kitapçılarda kitap ellerinde kalmamışsa ya da yoksa isim ve telefon bırakarak getirtebiliyorsunuz. Bir aksilik olmazsa iki gün içinde kitaba sahip olabiliyorsunuz.Kitabı internetten satın almak isteyenler için bazı linkler burada;


10 yorum:

 1. Sizin adınıza çok sevindim.Bazen, kitabın dış yüzü, rengi, yazarı, raftaki duruşu vs . gibi saçma sebeplerden dolayı zorda olsa okuduğum olmuştur. Ve iyi ki okumuşum dedim.. Sizi bu konuda anlayabiliyorum. paylaşımlarınız çok güzel, göze ve ruha hitap ediyor. sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
 2. Biz şanslı okurlar çıktan aldık okuduk bile , şimdi dört gözle imza gününü bekliyoruz !
  Yıllar sonra fantastik kitap okudum ve çok zevk aldım , Kitapseverler elinden bırakamayacak eminim !

  YanıtlayınSil
 3. çok ilginç bir deneyim olmuştur eminim ikiniz içinde, bol satışlar diliyorum. Kitaba talibim:)
  İsmim Merve. merveramazancakir@gmail.com

  YanıtlayınSil
 4. Konusu tam bana göre. En kısa zamanda okumak isterim. Eşinize de yazarlık hayatında başarılar ve kitap için de bol satışlar diliyorum :)

  YanıtlayınSil
 5. Peki kitabı almışsak, İzmir ziyaretimizde yazara imzalatabiliyor muyuz?:)
  Sebicim yeni başlayacağım, okur okumaz mutlaka yorumumu yapacağım ama iyi olduğuna inancım tam benim..bu kadar titiz bir çalışmadan kötü birşeyler çıkması mümkün değil..
  Yolu açık, baskısı bol olsun!
  Öperim

  YanıtlayınSil
 6. çekilişe katılabilir miyim? :)

  Sercan Şentuna
  sercan@sentuna.net

  YanıtlayınSil
 7. Bayılıyorum hayal gücü bu kadar geniş yazarlara... Benim ablam da harika fantastik bir kitap yazdı ama tanıtımını çok iyi yapamadı. Umarım eşinizin kitabı hak ettiği ilgiyi ve değeri görür. Çok meşakatli bir yol yazarlık özellikle ülkemizde.
  Sevgiler. Kitabınıza talibim bu arada.
  turhanba@ gmail.com

  YanıtlayınSil
 8. İnşallah daha güzel günleri görürsünüz beraber :) çekilişe dahil olmak isterim. Soner karasu
  Mail: soner.karasu54@gmail.com

  YanıtlayınSil
 9. okudum tabisi:)
  İmzalatma aşaması kaldı bir:) o da izmir ya da istanbul çıkartmasında kısmetse.
  Çok beğendim ve fantastik roman sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Alıp götürüyor, sıkmıyor. Yazarın dili de son derece yalın.
  En yürekten sevgiler, tebrikler ve devamı dileğiyle...

  YanıtlayınSil
 10. Kitabı bende okudum ve hayran kaldım. Yorumu buradan paylaşıyorum.

  Heyecanın , maceranın ve gizemin bir an bile eksik olmadığı bir kitap Yedilerin Efsanesi Üç Kapı kitabı (y)
  Öncelikle , önemle söylemeliyim ki Yazarımızın hayal gücü ve zekasına hayran kaldım. Kalemi , anlatımı , bölümler arası geçişlerde konuların birbiriyle bütünlüğü , karakterleri ve o kurgusu.. Her şey tam anlamıyla muazzamdı. Okumuyorsunuz adeta bir film izliyormuşsunuz gibi her satırı her sayfası ayrı bir heyecan veriyor insana.
  Heyacanın , gizemin , maceranın hat safha da olduğu bu kitap da bir de mizah var ki akıcılığı yoğun kurguyu daha da okunası hale getirmiş. Ne yalan söyleyeyim şimdiye kadar okuduğum Minval Yayınlarının kitapları arasında en en gözde kitabım oldu Yedilerin Efsanesi (y) Her kitap okunmaya değerdir elbet ama bazı kitaplar daha da değerdir diyorum ;)
  Vee 2. Kitabı büyük bir merak ile bekliyorum. Kesinlikle Okunmalı (y) ve Okutulmalı … (y)
  Yazarımızın kalemine , kurgusuna , yüreğine Yedilerine :D eee olmassa olmaz Gabronuna :D sağlık.. Yolu her daim açık olsun <3
  #KitapAlıntıları
  • Gerçeklik dediğin beyinin algılamasından öte bir şey değildir.
  • Sevdiklerinle birlikte yenilen güzel bir yemeğin zevkini hiçbir şey veremez
  • ... gerçek bir büyücü bulmuşken kahve falına baktırmadan dönmem bilesiniz. Yeni yetmeler bu işi kıvıramıyor. Kahveleri de ben yaparım diyerek gülümsedi Gisela, hem de Türk usulü :D
  • Güçlü düşmanları ortadan kaldırmak sizi daha güçlü yapar. Ama o düşmanların yanınızda yer almasını sağlar iseniz yenilmezliğe bir adım daha yaklaşmış olursunuz.(y) (y) (y)

  YanıtlayınSil

Pembe Yastık keyfine katıldığınız için teşekkür ederim...