...

...

Salı, Mart 08, 2011

Kadın Olmak...


Bir kadın çocuktur aslında. Çocuk gibi davranmayı sever.. Erkeğin kendisine bir çocuğa gösterdiği şefkati göstermesini de ister. Bir çocuğu okşar gibi incitmekten korkarak okşamalıdır erkek kadını.. Ama her kadın çocukça da olsa dinlenilmesini, dikkate alınmasını ister. Yani bir kadının çocukluk yapmasına izin vereceksiniz, ama asla onu bir çocuk olarak görmeyeceksiniz.
 
Bir kadın güçlüdür aslında. Hatta erkeklerden çok daha güçlüdür. Ama bu gücünü her zaman ortaya koymasını sevmez. İster ki erkeğin gücü kendisine huzur versin. Kendi kendine yapabileceği şeyleri bile erkeğin yapmasını bekler. Böylece hem daha kadın olduğunu hissedecektir hem de erkeğinin ne kadar güçlü olduğunu görecektir. Ancak kadın gücünü göstermek istediğinde onu engelleyemezsiniz. Yapmak istediği birşey varsa mutlaka yapar.

 
Bir kadın sevgilidir aslında. İçinde her zaman sevgiyi taşır. Sevdiklerinden kolay kolay ayrılamaz. Sevdiklerini kolay kolay kıramaz. Zor sever ama tam sever. Bir kadının tam anlamıyla sevebilmesi için yüreğinin kabul ettiğini beyninin de kabul etmesi gerekir. Ve sevmezse de onu asla sevmeye zorlayamazsınız. Belki kolayca yüreğine girebilirsiniz. Ancak beyninde yer etmemişseniz her an terk edilebilirsiniz. Sevmediği halde terk etmeyen kadınlar da var elbette. Bunun nedeni ise engelleyemedikleri acımak duygusudur.

 
Bir kadın yalnızdır aslında. Hiçbir zaman kadını bütünüyle elde edemezsiniz. Kendisine ait bir dünyası vardır ve orada hep yalnızdır. O dünyaya kimsenin girmesine izin vermez. Hiçbir anahtar o dünyanın kapısını açamaz. Yalnızlık onun sığınağıdır. O sığınağa ne zaman gireceğine, ne kadar kalacağına hep kendisi karar verir. Sığınaktayken oradan çıkmaya zorlarsanız onu sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

 
Bir kadın bilgindir aslında. Neler yapabileceğini erkek aklı hayal bile edemez.Yaratıcılığının sınırı yoktur. Ama bunu ortaya çıkartmak için hayatının erkeğini bekler. Hoyratça harcamaz yaratıcılığını sadece erkeğine saklar. Bir kadının gerçe
k erkeği olmayı başarabilmişseniz çok şanslısınız demektir. Çünkü yaşamınız asla sıradan olmayacaktır.

Bir kadın hayattır aslında. Çünkü hayatın içinde olan her şey ancak kadınlar olduğunda anlam kazanıyor. Yemek yemek, su içmek bile. Bir kadının elinden içtiğiniz suyla kendi kendinize bardağı doldurup içtiğiniz su arasındaki lezzet farkını anlayabiliyor musunuz?
 
Anlıyorsanız ne mutlu size. Anlamıyorsanız, ne yazık ki yaşamıyorsunuz…

 * Can yücel yazısından alıntıdır.

 
Kadının özgür ve güçlü olmadığı bir toplumda, modernleşme ve demokratikleşme mümkün değildir. Dünya kadınlar gününüzü içtenlikle kutlarım dostlarım...

8 yorum:

 1. en acı tarafıda anlamayanlarla yaşamak:( seninde kutlu olsun canım..

  YanıtlaSil
 2. Senin de kadınlar günün kutlu olsun...

  YanıtlaSil
 3. hepimizin kadınlar günü kutlu olsun :) sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. "Anlıyorsanız ne mutlu size. Anlamıyorsanız, ne yazık ki yaşamıyorsunuz…"

  Kadınları bu kadar anlatan başka bir yazı düşünemezdim :)) ne yazık anlamayanlara...

  YanıtlaSil
 5. Genç arkadaşım Sebiciğim senin de Dünya Kadınlar Günün kutlu olsun !Kadınların önce kendine değer verdiği,ürettiği,özgür ve mutlu olduğu, hakettiği değere kavuştuğu bir dünyada yaşamak dileğiyle...

  YanıtlaSil
 6. Can Yücel nasıl da güzel anlatmış kadını.. Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun. Kadına (tüm canlılara) şiddetin uygulanmadığı bir dünya dileğiyle..

  YanıtlaSil
 7. Bu adam kadını nede güzel anlatmış,bravo ya.......
  Paylaştığın için teşekkürler canım,seninde günün kutlu olsun..
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. can yücel çok güzel ifade etmiş. kadından ne güzel anlıyormuş

  YanıtlaSil

Pembe Yastık keyfine katıldığınız için teşekkür ederim...